Dobór skanera.

Witajcie!

Skanery kodów kreskowych, znane także jako czytniki kodów kreskowych, są to urządzenia służące do dekodowania kodu kreskowego i zamiany go na tekst widoczny dla użytkownika w aplikacji lub systemie.

 

Jak działa skaner kodów kreskowych?

Światło generowane przez laser lub matryce CMOS skierowane na kod kreskowy, QR, lub inny, przesuwa się wzdłuż skanowanego kodu, gdzie następnie jest pochłaniane przez ciemne elementy kodu, a odbijane od białych. Pochłanianie oraz odbicie wiązki światła rejestruje fotodioda. Elektronika zawarta w skanerze interpretuje(dekoduje) zmiany natężenia światła, przekształcając go do postaci danych komputerowych. Te z kolei przesyłane są przewodowo lub bezprzewodowo do terminala, komputera, etc. które wyświetlają zeskanowany kod w postaci ciągu znaków.

 

Jak dobrać skaner dla własnych potrzeb?

Najpierw trzeba zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami na rynku.

Można wyróżnić kilka podziałów skanerów, jednym z głównych jest podział na:

  • Skanery przewodowe
  • Skanery bezprzewodowe

Inny ważny podział tych sprytnych urządzeń:

  • Skanery kodów jednowymiarowych 1D
  • Skanery kodów dwuwymiarowych 2D

Jednowymiarowe to popularne kody kreskowe – kody linearne, gdzie odczyt opiera się na interpretacji szerokości i rozmieszczenia linii. W takim kodzie najczęściej zapisuje się oczywiście cenę! Inne krótkie informacje również, np.: data produkcji, rozmiar, numer seryjny. Najpopularniejszymi systemami kodowania są: EAN, KOD 39, Kod 128, Przeplatany 2 z 5. Więcej dowiecie się od naszych handlowców ????

Dwuwymiarowe to kody pozwalające na zmieszczenie większej ilości informacji, gdyż informacje zawarte są zarówno w kombinacji poziomej, jak i pionowej elementów składowych kodu. Najpopularniejszymi systemami kodowania są: QR kod, Aztec, DataMatrix. W takim kodzie zapisać możemy to samo co w kodzie 1D, ale również linki do stron internetowych (np. strony producenta), informacje o zawartości, użytych składnikach czy alergenach, wiele innych, datę i pochodzenie artykułu, na którym jest naklejona etykieta z kodem 2D.

Dzięki skanerom minimalizujemy błąd wprowadzenia szeregu (czasem naprawdę długiego) znaków numerycznych lub alfanumerycznych do kasy fiskalnej, używanego systemu czy wprost do dokumentu.

Tak naprawdę, to zastosowanie konkretnych skanerów uzależnione jest od specyfiki branży oraz (jak na wstępie) własnych potrzeb.

JEŚLI NIE JESTEŚ PEWIEN: JAKI SKANER WYBRAĆ LUB JAKI RODZAJ KODU JEST DLA CIEBIE ODPOWIEDNI – SPYTAJ EKSPERTÓW W TOMEX.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi kolegami – doradcami techniczno-handlowymi – którzy chętnie opowiedzą, przyjadą, sprawdzą wymagania, zweryfikują potrzeby i doradzą.

Wróć do listy