Mały kod - wielka moc!

Kod kreskowy to system identyfikacji produktu za pomocą ciągu kresek (jasnych oraz ciemnych elementów), który reprezentuje wartości numeryczne lub alfanumeryczne. Jest on powszechnie wykorzystywany w handlu detalicznym i logistyce, umożliwiając szybkie i skuteczne zarządzanie magazynami oraz śledzenie przepływu towarów. Kod kreskowy znalazł najszersze zastosowanie w handlu, gdyż dzięki kodom kreskowym możemy zwiększyć efektywność pracy (kasjerka już nie szuka ceny w cenniku), oraz uniknąć błędów w procesie identyfikacji (kasjer nie myli się spisując niewłaściwy kod z cennika) i śledzenia produktów (magazynier wie, ile produktów z konkretnym kodem kreskowym zostało już sprzedanych).

Informacje zbierane są przez czytnik elektroniczny – skaner (o którym pisaliśmy ostatnio – polecamy lekturę).

W Polsce zostały one wprowadzone w 1990 roku, kiedy to przystąpiliśmy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Kodowania Towarów.

Istnieje naprawdę wiele rodzajów kodów kreskowych. Szacując ilość rożnych rodzajów kodów, biorąc pod uwagę branże i kraje – można oszacować ich ilość na kilkaset. Kilkaset różnych rodzajów kodów.

Najpopularniejsze w Polsce to EAN-8, EAN-13, (Europejskie Kody Towarowe – EAN), Code-128, Przeplatany 2 z 5.

Budowa kodu uzależniona jest od typu, ale analizując EAN 13: kolejno występujące cyfry w kodzie oznaczają: pierwsze 3, tak zwany prefiks, odnoszą się do kraju producenta danego wyrobu. W przypadku Polski jest to 590. Kolejne 4 stanowią numer wytwórcy lub dystrybutora, następne 5 — dany towar. Ostatnia z nich jest cyfrą kontrolną, po której następuje kreska oznaczająca STOP.

Bardzo ważny jest kontrast! Pomiędzy kolorem kresek kodu a podłożem.

Mimo, że najczęściej kod jest czarny a tło białe – to barwa tła powinna być: biała, żółta, pomarańczowa lub jasnoczerwona, a kreski w kolorze: czarnym, niebieskim, zielonym i ciemnobrązowym.

Kluczowym elementem, który decyduje o tym, czy kod kreskowy spełni swoje podstawowe zadanie jest jakość wydruku. Jakość wydruku jest zależna od rodzaju pod­ło­ża oraz od techniki reprodukcji – ale nad tym, to czuwamy my.

 

W celu zaznajomienia się głębiej z tą tematyką, polecamy lekturę:

https://en.wikipedia.org/wiki/Barcode

https://gs1pl.org – tu kilka publikacji o kodach

https://www.generatorkodowkreskowych.pl/ - gdzie można na stronie głównej poczytać o kodach a potem skorzystać z generatora.

Pamiętajcie: niezależnie czy Wasza etykieta posiada, czy nie posiada kodu – nasza drukarnia może ją Wam wydrukować :D

Wróć do listy